Jak dbać o psie łapki w okresie jesienno-zimowym?

Zima bywa trudnym wyzwaniem dla naszych czworonogów. Mimo że wydaję Ci się że poduszki Twojego pupila są grube to niestety w okresie zimowym są bardzo narażone na wysuszenia, pęknięcia i krwawienia. Mróz, śnieg, sól, piasek nie mają dobrego wpływu na delikatne poduszeczki. A więc jak pomóc psu przetrwać w tym okresie?

Aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom, należy odpowiednio zabezpieczać psie łapy przed wyjściem na zewnątrz.
Na rynku dostępnych jest  wiele produktów przeznaczonych do tego celu. Idealnie się sprawdzi oliwka lub preparaty na bazie wazeliny.

Można również stosować preparaty przeznaczone dla zwierząt na przykład maść ochronna do łap VETEXPERT Paw Protection

https://zooplan.pl/produkt/vet-expert-paw-protection-masc-ochronna-do-lap/

 

Przed każdym spacerem należy smarować opuszki i włos między nimi. Preparaty należy wsmarować tak aby pozostała gruba warstwa ochronna, która działa jak but. Dobrym rozwiązaniem są również buty dla psa, które ochronią łapy przed negatywnymi czynnikami. Po powrocie ze spaceru pamiętajmy aby koniecznie umyć psie łapki, dzięki temu spłuczemy resztki soli a także rozpuścimy grudki lodu jeżeli się takie znajdują.

 

Obserwujmy swojego pupila przed jak i po spacerze, jeżeli zacznie utykać, przysiadać, piszczeć lub wylizywać opuszki to nie zostawiajmy problemu. Stany zapalne lub bardzo widoczne pęknięcia należy skonsultować z lekarzem weterynarii.