Pies niejadek – jak sobie radzić?

Czasem zdarza się, że psy – pomimo braku problemów zdrowotnych – są niejadkami . Wzbudza to zaniepokojenie i frustrację właścicieli, którzy chcieliby zapewnić im pełnowartościowe, zdrowe pożywienie. Proponuję zastosowanie kilku zabiegów, które mogą pomóc w poprawie apetytu niejadków.

1. Podajemy pożywienie o stałych porach
Pies, gdy dostaje codziennie o tej samej godzinie miskę z jedzeniem – otrzymuje sygnał, że to właśnie pora karmienia, przyzwyczaja się do tego zegara dobowego.

2. Zabieramy miskę po posiłku
Po odejściu psa od miski, niezależnie czy ją opróżnił czy nie, chowamy ją po maksymalnie 15-20 minutach.

3. Przygotowujemy posiłek na wysokości Pies powinien zainteresować się tym co robimy, czuć zapach przygotowywanego pożywienia. Nie należy zwracać wtedy na niego uwagi.

4. Nie dokarmiamy przekąskami i smakołykami ze stołu
Pupil rezygnuje z zawartości swojej miski gdy wie, że za chwilę dostanie coś bardziej atrakcyjnego.

5. Wyczekujemy, gdy nasz pupil będzie spokojny
Nie należy podawać pożywienia gdy pies jest nadmiernie podekscytowany – skacze, szczeka i piszczy

6. Karmimy naszego czworonoga po wysiłku fizycznym
Po zakończonym spacerze czekamy chwilę aby odpoczął i podajemy miskę z jedzeniem. Po posiłku, przez około półtorej godziny aktywność fizyczna nie jest wskazana.

W przypadku wyjątkowych niejadków można spróbować:

 • gotować smaczne posiłki lub podawać surowe jedzenie. Wymaga to sporo czasu i energii, należy pamiętać o zbilansowaniu diety, jej urozmaicaniu oraz wzbogaceniu o witaminy i suplementy.
 • „dosmaczać” karmę dodając np. oleje rybne, zmielone żwacze wołowe czy nieco mokrej karmy. Wprowadzać powinno się je stopniowo, nie należy przesadzać z ilością.
 • dodawać do karmy naturalne składniki np. jajko, jogurt naturalny czy rybę. Ważne jest to, aby nie zawierały chemii oraz soli.
 • przetestować karmy z rybami. Ryby zawierają najzdrowsze dla psa białko, mają intensywny zapach i są często bardzo lubiane przez czworonogi. Ze znanych mi mogę polecić 3 które zawierają w składzie same ryby, są niezwykle aromatyczne, wartościowe i wyjątkowo apetyczne.
 1. Orijen six fisch – w którym znajdziemy: sardynkę, makrelę, morszczuka, flądrę, karmazyna, solę i śledzia.
 2. Acana pacifica – w której znajdziemy: śledzia, sardynkę, flądrę, dorsza i morszczuka.
 3. Wiejska zagroda białoryby– w której znajdziemy: białoryby, śledzia i łososia.
 • kupować wyjątkowo smakowite półmiękkie, bogate w mięso gotowe karmy. Ze znanych mi i sprawdzonych polecam łatwo przyswajalną, niezwykle smaczną karmę Platinum, która posiada 18 % wilgotności. Pakowana jest w 5 kg torby aluminiowe, utrzymuje stała temperaturę i aromat. Granulki nie wietrzeją, nie tracą wartości odżywczych, dlatego są niezwykle apetyczne. Karma ta występuje w 4 wariantach.
 1. Puppy Chicken (kurczak) 
 2. Adult Chicken (kurczak)
 3. Adult Lamb rice (jagnięcina z ryżem)
 4. Adult Iberico Greens (świnia iberyjska)

Wyjątkową smakowitością i jakością składników wyróżnia się także półwilgotna, holistyczna karma Fitmin Purity Rice Semimoist Rabbit Lamb. Zawiera ona 75% białka pochodzenia zwierzęcego i jest niezwykle chętnie jedzona przez wybredne czworonogi.

Polecam również Alpha Spirit Only Fish oraz Alpha Spirit Multiprotein. Zawierają one aż 85% mięsa lub ryby, posiadają wilgotność 26% i są pakowane w małe tacki po 210g (granulki nie wysychają, zachowują wspaniały aromat i smak). Karma ta jest uwielbiana przez większość czworonogów.

Mam nadzieję, że artykuł jest pomocny i uda Wam się zachęcić do jedzenia wszystkie psie niejadki. Największą nagrodą dla nas – właścicieli czworonogów będzie dobry apetyt naszych pupili, który mam nadzieję będzie im codziennie dopisywał.